Když nastane doba odloučení

Nestává se právě zřídka, že vztah dvou partnerů ztroskotá na skutečnosti, že si přestanou rozumět nebo jejich láska vyprchá. O nic neobvyklého by nešlo, kdyby v partnerství nebyly v hlavní roli děti, které se pak musí potýkat s novou situací v rodině, jakou je rozvod rodičů.

Ten bývá pro obě strany náročnou a mnohdy zdlouhavou záležitostí, se kterou se snaží vyrovnat. Ze všeho nejvíce by měli rodiče hledět na jejich děti, které události a změně, která nastala, absolutně nerozumí.
uzavření sňatku

Není správné jich zatěžovat vašimi problémy

Musíte se k rozvodu postavit jako dospělé osoby. Dětem byste měli vysvětlit pouze informace, které se jich budou týkat. Největším trápením pro ně často bývá skutečnost, že rodiče skrze své děti na sebe hází špínu a tvrdí, že za to může pouze jeden z nich.

Aby vaše děti měly pořád dva rodiče a odloučení jednoho člena z jejich domácnosti bylo pro nich snazší, musíte se přičinit o to, aby neměly pocit, že o někoho přišly.

Osobní problémy a nejasnosti si musíte vyjasnit pouze mezi sebou, ale před dětmi byste měli fungovat (už jenom kvůli nim) jako obvykle.
smutný klučík

V mnoha případech pomůže psycholog

Pokud na vašich dětech budete pozorovat výraznou změnu v jejich chování, zhoršený prospěch ve škole, nespavost nebo případné deprese, není na škodu řešit problém i odbornou cestou.

Nezaujatá a cizí osoba, která má kvalifikaci k tomu, aby adekvátně pomohla dítěti ujasnit si režim, který doma nastal, může být pro jeho psychický rozvoj neuvěřitelným přínosem do budoucna.

Návštěva psychologa není žádná ostuda, ale naopak pomoc, kterou jistě všichni doma oceníte v případě, že si neumíte poradit sami.

Jak jim pomoci se s tím vyrovnat?

Jako rodiče máte vůči vašim dětem zodpovědnost. Nenechávejte nic náhodě a nedávejte vašim dětem samovolný čas k tomu, aby váš rozvod vstřebaly. Přičiňte se o to, aby pochopily to, proč jste se k němu dopracovali.

• Věnujte se jim více než obvykle.

• Neokrádejte je o příležitost být s vámi oběma rovným dílem.

• Podnikejte různé aktivity, snažte se jich dostatečně zaměstnat.

• Říkejte jim pravdu, nevymýšlejte si milosrdné lži.

• Snažte se o to, aby mluvily o svých pocitech, a to i o rozvodu.

• Buďte jim vždy nablízku a nezapomínejte jim vždy a všude projevovat lásku!