Vysoká efektivita i krátká návratnost investice


Stavba rodinného domu je spojená s mnoha rozhodnutími, které určují výslednou podobu domu a se kterými vlastníci žijí i několik desítek let. Vždy se proto vyplatí, vše si řádně ověřit a rozhodovat se na základě celistvých informací. U vytápění platí toto pravidlo ještě více, a to kvůli nákladům, které jsou spojené s bydlením v rodinném domě a které mohou nepříjemně zatočit s rodinným rozpočtem. Řešení je přitom hned několik a patří mezi ně tepelná čerpadla Olomouc, plyn, tuhá paliva nebo elektrokotel.

topení

Tepelná čerpadla

TČ získala na oblibě především v posledních letech, a to díky modernizaci technologií, které nyní přináší vysokou efektivitu s relativně nízkými náklady. Dalším spouštěčem trendu TČ jsou také dotace, které pomáhají snížit prvotní investici i o několik desítek procent a zrychlují tak návratnost klidně i na několik let. V kombinace s FVE je ve hře navíc i soběstačnost a minimální roční náklady, které uleví rozpočtu.

Tuhá paliva

Tuhá paliva patří mezi nejspolehlivější zdroje tepla a využívají se již několik stovek let. Dřevo, uhlí nebo částečně i pelety je možné zakoupit za nízké ceny, a i kotle na tuhá paliva jsou díky své ceně zajímavou volbou. Tuhá paliva mají ale i nevýhody a to nepořádek, který je s nimi spojený a také neustále se zpřísňující legislativu. Ta způsobuje, že stále méně kotlů vyhovuje novým vyhláškám a majitelé jsou nuceni přecházet na modernější a dražší provedení.

dřevo

Zemní plyn

Topení zemním plynem se za posledních několik let vyšvihlo do popředí, a to především díky nízkým nákladům a hlavně pohodlí, které je s tímto typem topení spojené. Moderní plynové kotle totiž fungují bez větší údržby a zatopit si lze otočením jednoho knoflíku. Jako všechny druhy topení, i zemní plyn má své nevýhody, a to především nestabilní cenu kvůli burze a v poslední době problémy s dovozem především z Ruska.