Mějme respekt k přírodním úkazům

Odjakživa nás fascinuje síla přírody. Počínaje běžnými bouřkami, přes hurikány, tornáda, výbuchy sopek, tsunami, povodně. Příroda si s námi občas pohrává. Samozřejmě, že z přírodních katastrof máme strach a pociťujeme k přírodě respekt, ale copak třeba bouřka není fascinující nebeské divadlo? Blesky, hromy, nejedno dítě zaleze pod polštář, ale stejně po očku pokukuje, co že se to venku děje.

blesk

Před většinou těch opravdu živelných katastrof nemáme moc šancí na přežití. Voda se valí neuvěřitelnou rychlostí a bere s sebou vše, co má v cestě. Před lávou ze sopky taky neutečeme, takže takovým nejmenším zlem se zdá být obyčejná bouřka. Ale i ta umí pozlobit a bohužel i zabíjet. Zastihne-li nás bouřka venku, měli bychom okamžitě vyhledat bezpečný úkryt. Nebo mnohem lepším řešením, je už v momentě, kdy vidíme, že se blíží bouřka, se okamžitě někam ukrýt. Každý dům má povinnost být osazený hromosvodem, ale přiznejte si, necháváte provádět pravidelně revize hromosvodů? A víte, jaká je četnost revize hromosvodů? Přitom je to závazně určeno normou a v případě, že nebudete mít revizi správně provedenou, nečekejte, že od pojišťovny něco dostanete.

blesk

Nevím, jestli už jste zažili zásah blesku přímo do vašeho domu, nebo do domu ve vaší blízkosti, ale věřte, že i v domě s hromosvodem vám zásah blesku může lehce poničit jakýkoliv elektrický přístroj zapojený v síti. Mnozí do svého bydlení investují hromady peněz, na elektronické zabezpečení domu před zloději, moderní technologie, které jim ovládají vytápění, osvětlení, zalévaní zahrady. Oproti tomu hromosvod a jeho pravidelné revize vás nezruinují, ale mohou zachránit mnohem více. Přižene-li se bouřka, užívejte si světelnou podívanou v bezpečí svého domova. Po každé bouřce přijde pročištěný vzduch a při troše štěstí se objeví i duha. A o tu určitě nechcete přijít.