Jak poznat že je s vaším papouškem něco zle?

Papoušci jsou sami o sobě velmi specifická zvířata. Některé druhy jsou velice inteligentní a mohou se dokonce naučit povely, nebo mluvit. To se může dokonce naučit i taková andulka. U ní je to ale mnohem složitější. Jestliže doma vlastníte nějakého takového opeřence a znáte ho dobře, poznáte, když není něco v pořádku.

 

papoušek

 

Lidé nevědí, že papoušci jsou velmi citlivá zvířata. Na různé fyzické podněty třeba jako změna prostředí, změna stravy, výměna jejich oblíbeného bydla nebo hračky… Stejně tak na psychické potíže, které mohou být spojeny s držením papouška v příliš malé kleci po dlouhou dobu, změna majitele, změna přístupu k papouškovi a tak dále. Na toto trpí zejména inteligentnější druhy. Jako je například kakadu, alexandr nebo žako. Jak poznat psychickou nepohodu papouška? Jeden z vizuálních ukazatelů je ztráta peří. Papoušek si ze stresu peří dokáže sám vyškubat. Dalším ukazatelem může být absence zpěvu. Z dříve upovídaného zpívajícího jedince se stane tichý pták v domácnosti. Papoušek také může začít být více destruktivní. Když ho vypustíte, schválně zobe nebo trhá různé kusy nábytku.

 

Zdravotní problémy papouška se na jeho chování odrazí okamžitě. Každý chovatel, který je se svým mazlíčkem denně rozdíl pozná hned. Papoušek není tak energický jak býval, neustále pospává v kleci a nereaguje, nežere tak jak tomu bývalo a tak dále. Pokud se u vašeho opeřence objevil nějaký ze zvýše zmíněných problémů, ihned navštivte veterináře. Může jít o problém, který je jednoduše řešitelný, nebo naopak velice náročný.

 

paopušek

 

Papoušci nejsou jako lidé, kteří si řeknou když je něco bolí nebo trápí. Ale dokáží nám to dát najevo změnou jejich chování. Vy byste rozhodně neměli ignorovat některé varovné signály, že váš papoušek nemusí být v pořádku. Pokud nad nějakým signálem mávnete rukou, může to pro vašeho kamaráda znamenat dokonce i smrt.